School Governors

* All governors are appointed for 4 years, apart from the Headteacher, who serves for their entire tenure
  • Mr Martin Butcher

    Chair of Governors & LA Governor

    Date of Appointment:13/06/2017
    Link Roles: Health and Safety

  • Mr Simon Bailey

    Vice Chair of Governors and Co-Opted Governor

    Date of Appointment: 19/03/2019
    Link Roles: Culture, Head's Performance

  • Mrs Emma Brown

    Co-Opted Governor

    Date of Appointment: 01/09/2019
    Link Roles: Finance, IT, POW Passport

  • Mr Timothy Emerton

    Parent Governor

    Date of Appointment: 21/03/2016
    Link Roles: Finance, IT, Maths, Sports Premium, Head’s Performance

  • Mrs Nicola Keynes

    Co-Opted Governor

    Date of Appointment: 02/01/2019
    Link Roles: Science

  • Emma Moysey

    Parent Governor

    Date of Appointment: 03/10/2017
    Link Roles: Pupil Premium, Safeguarding, SEND

  • Mrs Julia Nineham

    Co-Opted Governor

    Date of Appointment: 26/09/2017
    Link Roles: Extended Schools, Pupil Voice, Forest School/Eco-Schools

  • Suzanne Rideout

    Co-Opted Governor

    Date of Appointment: 06/03/2018
    Link Roles: EYFS, Maths, Art & D&T

  • Mr Gary Spracklen

    Headteacher

    Date of Appointment: 01/09/2017

  • Mrs Clare Tarling

    Co-Opted Governor

    Date of Appointment: 06/11/2016
    Link Roles: EYFS, SEND, Head's Performance

  • Mr Kevin Tatchell

    Parent Governor

    Date of Appointment: 01/09/2019
    Link Roles: Health

  • Mrs Barbara Thomas

    Staff Governor

    Date of Appointment: 19/09/2017
    Link Roles: Pupil Premium, Pupil Voice, SEND, Forest School/Eco-Schools

  • Miss Claire West

    Parent Governor

    Date of Appointment: 01/09/2019
    Link Roles: Literacy

 
Governor Documents -